Nina
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Nina

Forum o kucnim ljubimcima
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Za pocetnike!!!

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
doggy lover
Admin
doggy lover


Broj poruka : 61
Godina : 30
Location : Beograd, Rakovica
Datum upisa : 09.01.2008

Za pocetnike!!! Empty
PočaljiNaslov: Za pocetnike!!!   Za pocetnike!!! Icon_minitimeUto Apr 08 2008, 20:59

Ukoliko kupujete akvarijum, prvo vase pitanje bi bilo, a koliki akvarijum treba da uzmem? Odgovor na pitanje uopste nije tako jednostavan kakav bi ste ocekivali, ustvari to kao prvo zavisi od toga koliko mesta nameravate da zauzmete tim akvarijumom tako da bi pod jedan to trebali da se zapitate. Sledece vase pitanje verovatno bi bilo : A, koji oblik akvarijuma bi trebalo da uzmem? To takodje zavisi od mesta gde zelite da ga postavite, sto bi znacilo da pre ikakve kupovine prvo treba odrediti mesto koje bi bilo idealno za njih tj. osvetljeno mesto obavezno u blizini uticnice, mesto gde se ne luftira cesto ili koje je udaljeno od prozora. I takodje bi trebalo da bude na nekom upadljivom mestu jer je akvarijum po svojoj prirodi jako dekorativan, steta bi bilo da ga stavite u ostavu ili neku drugu zavucenu prostoriju. Sto se tice oblika ima mnogih, okruglih, kockastih, cetvrtastih, pravugaonih, sestougaonih i mnogih drugih.I love you
Ako kupite mali akvarijum, budite realni sa velicinom ribe i takodje njihovom broju. I ako bi ste to hteli velike i najcesce samim tim najatraktivnije ribe ne mogu opstati u malom prostoru. Sto se tice broja, jednoj ribici za opstanak je potrebno otprilike dva litra vode. Tako da ako kupite akvarijum od dvadeset litara mozete imati 10 sitnih ribica, ako kupite onaj od deset, mozete imati samo pet sitnih ribica, mada ako nemate uslova za veci akvarijum preporucujem da ne uzimate ribice za taj akvarijum, vec male kornjacie alien . Tri kornjacice koje si duge samo dva santimetra i mogu da opstanu u vodi ali morate im napraviti nesto preko cega se mogu popeti na pvrsinu da udahnu vazduh. Takodje je dno akvarijuma jako bitno!!! Vazno je da imate pesak, jer je najbolji za ribice zbog toga sto je najslicniji njihovoj normalnoj prirodnoj sredini. Ali kada dodje do ciscenja akvarijuma, tu vam se taj predivni mekani pesak pretvori u pakao:twisted: !!! Jako je tesko cistiti akvarijum sa njim i jako brzo se prlja #$%^! . Preporucijem da uzmete kamenje i to sto krupnije koje mozete uzeti u ruku i oprati pod mlazom vode. Ako zivite u blizini mora, jednostavno sidjite na plazu i pokupite sto krupnije kamenjcice koji bi prekrili dno vaseg akvarijuma. Sto se pranja akvarijuma iznutra tice mozete prati detedzentom za sudove ali zasto da rizikujete da nesto od njega ostane, pa kada vratite ribice da vam sve uginu??? Jednotavno uzmite pastu za zube i staru cetkicu ili sundjer pa oribajte vas akvarijum, a to mozete i uraditi sodom bikarbonom.
Temperatura vode za sve ribice je minimalna 20 a maximalna 30, a stalna temperatura bi trebala da bude 23,24,25 i 26, preko toga ili ispod nemojte!!! Inace ribice mogu da vam uginu tako sto ce da se smrznu pale ili sprze Embarassed ali i tada nisu lose za jelo eeeew lol!
Kada kupite akvarijum potrebno vam je
pumpa-ona precicsava vodu i pumpa ribicama kiseonik,
grejac-on zagreva vodu do zeljene temperature koja se podesava okretanjem strelice ka zeljenom broju na vrhu grejaca. Grejac se lako moze pokvariti tako da temperaturu vode treba proveravati svakodnevno da vam se ribice ne bi skuvale.
termometar-meri temperaturu vode u akvarijumu.
igrackice-takodje je zabavno staviti prethodno dezimfikovane i sapunom oprane igracke i kule u akvarijum gde bi se ribice igrale i provlacile.Basketball
alge-ako zelite da imate male ribice morate imati puno algi gde bi se one sakrile dok ne odrastu. Vazno je imati i one koje se sade i one koje su kao zbun bez korena u akvarijum koje predstavljaju glavno skloniste.
automatska hranilica-skupa je ali ako cesto putujete mozete je podesiti na 12 ili na 24h pa ce ona umesto vas hraniti vase ribice.
Sijalica iznad akvarijuma ili je ubacite u otvor u staklu unutar poklopca akvarijuma. Vazno je da imaju svetlo kada je dan, tako da kada ustajete upalite im svetlo, a kada idete na spavanje ugasite. Naravno sijalica mora da bude jacine do 25W.

Kada kupujete ribice vazno je da uzmete muzjaka i zenku jer i ribice imaju osecanja i mogu biti jako usamljene, a takodje mogu i da se zaljube love
Takodje je jako vazno da naprimer ako imate neke ribe i kada zelite da kupite nove pitate da li se ove dve vrste slazu. Naprimer muzjaci Sijamskog Borca se ne podnose i njihov susret se zavrsava kobno affraid .
Kada hranite vase ribice hranite ih raznovrsno naprimer ujutru im dajte vitamine ili neku biljnu hranu, a uvece larve komaraca, tubifeks crve i vec sta jedu pepsi . Ja ih hranim tako, ali bolje je na 24h jer se manje prlja akvarijum. Takodje kada ih hranite za ceo dan im dajte hrane koliko solite sebi jelo znaci bukvalno izmedju 2 prsta cak ne sve to nego manje. Ako sebi presolite hranu necete moci da je pojedete i bacicete je ili ako sipate previse ostavicete za kasnije, ali ribe jedu i dok su site jer u "mozgu" im se ne nalaze sentri za glad. Ukratko receno jedu dok ima. Hrana takodje zavisi od vrste ribe, ako imate vece rije one se nece zadovoljiti nekakvim malim listicima i kuglicama vec velikim stapicima za ribe. O ishrani riba se raspitajte kod prodavca ili u prodavnici hrane za ribice.
Ciscenje akvarijuma treba raditi jednom u 6 meseci, dok vodu morate da menjate svakih nedelju dana do dve nedelje, ali ja moju nisam menjala po 2 meseca pa im nista nije silent . Ne slusajte mene ja sam los primer sto se odrzavanja akvarijuma tice, znam ja sve kako i sta treba ali me jednostavno mrzi Very Happy . Vodu nikada ne menjate celu sem kada cistite akvarijum. Samo jednu cetvrtinu, ali sto vise to bolje. Ja menjam skoro sve ostavim samo par litara. Kada menjate vodu ne vadite ribice. Jednostavno uzmite plasticnu posudu i neku vecu kofu koju kasnije necete koristiti nizasta drugo nego samo za menjanje vode iz higijenskih razloga. Uzmite plastican sud i njime kupite vodu iz akvarijuma i stavljajte je u kofu sve dok se ne napuni a onda prospite vodu iz kofe u bastu ili ispred kuce. Pazite ako imate male ribice da ih ne zahvatite i posle ne vidite da su u kofi pa ih ubijete netacno.
Nova voda koju sipate u akvarijum treba da odstoji barem tri dana pre upotrebe u flasi, polu zatvorena. Ili mozete prokuvati vodu na 100 stepeni ali onda treba da cekate da se ohladi sto je jako spor proces.

A sada cene novac :
Najpovoljnije je uzeti preko oglasa ali ipak najbolja roba je original roba:
Cene akvarijuma nisu bas povoljne:
Bez dekoracije od 10 litara je 800 dinara ali to je samo kao jedno parce stakla u obliku pravugaonika
Sa dekoracijom 30 litara je preko 2 500din.
Alde su do 200 din.
Igracke od 20 do 1500din.
podloga 1000din.
grejac 400-2000 za male a za velike akvarijume mnogo vise.
pumpa 200-1000 i preko
Ribice- zavisi od velicine i atraktivnosti ali i najskuplja za male akvarijume do 100 litara je do 1000 dinara mada ima i onih od 10din.
Termometar 50din.

Ovo sve zvuci jako komplikovano, ali to se ustvari uci samo putem prakse!
Ako imate uslova obavezno priustite sebi radost jednog akvarijuma sa ovim tajanstvenim stvorenjima Exclamation


Poslednji put izmenio doggy lover dana Uto Apr 08 2008, 22:50, izmenio ukupno 4 puta
Nazad na vrh Ići dole
doggy lover
Admin
doggy lover


Broj poruka : 61
Godina : 30
Location : Beograd, Rakovica
Datum upisa : 09.01.2008

Za pocetnike!!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Za pocetnike!!!   Za pocetnike!!! Icon_minitimeUto Apr 08 2008, 22:25

OTPADE MI RUKA!!! LJUDI SAMO DA ZNATE DA JE OVO SVE IZ GLAVE DA NE MISLITE DA PREPISUJEM ILI NESTO SLICNO!!!
Nazad na vrh Ići dole
doggy lover
Admin
doggy lover


Broj poruka : 61
Godina : 30
Location : Beograd, Rakovica
Datum upisa : 09.01.2008

Za pocetnike!!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Za pocetnike!!!   Za pocetnike!!! Icon_minitimeUto Apr 08 2008, 22:52

Izvinite zbog gresaka ali puno sam pisala pa mi se omaklo!!! Embarassed
Nazad na vrh Ići dole
Nina
Admin
Nina


Broj poruka : 95
Godina : 31
Location : Beograd
Datum upisa : 21.10.2007

Za pocetnike!!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Za pocetnike!!!   Za pocetnike!!! Icon_minitimeČet Apr 17 2008, 11:24

Super si napisala. Smile
Nazad na vrh Ići dole
https://kucniljubimci.forumsr.net
n.ekv




Broj poruka : 4
Datum upisa : 18.04.2008

Za pocetnike!!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Za pocetnike!!!   Za pocetnike!!! Icon_minitimePet Apr 18 2008, 00:51

hm, ja sam moj akvarijum od 300L platio 150e samo akv, sa spolj. filterom... Inace, promena vode zavisi i od toga koliki je akvarijum. A ne menja se plasticnom posudom, vec se crevom usisa dno akvarijuma, jer se tako otklone i neke mehanicke necistoce
Nazad na vrh Ići dole
saleposejdon




Broj poruka : 146
Godina : 58
Location : Paracin
Datum upisa : 12.01.2008

Za pocetnike!!! Empty
PočaljiNaslov: saleposejdon   Za pocetnike!!! Icon_minitimePet Apr 18 2008, 10:55

n.ekv ::
hm, ja sam moj akvarijum od 300L platio 150e samo akv, sa spolj. filterom... Inace, promena vode zavisi i od toga koliki je akvarijum. A ne menja se plasticnom posudom, vec se crevom usisa dno akvarijuma, jer se tako otklone i neke mehanicke necistoce
Verujte coveku zna sta prica nadm se da cemo od njega cuti jos saveta misljenja i predloga ako vas interesuju biljmi akvarijumi za savete pitajte N.ekv. iI ja sam neke svari saznao od njega ipak se on time dugo bavi.
Nazad na vrh Ići dole
doggy lover
Admin
doggy lover


Broj poruka : 61
Godina : 30
Location : Beograd, Rakovica
Datum upisa : 09.01.2008

Za pocetnike!!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Za pocetnike!!!   Za pocetnike!!! Icon_minitimeSub Apr 19 2008, 20:58

Znam ali mnogo sporije ide preko cevi!!! Znam ja sta pricam sale ne brini peglanje
Nazad na vrh Ići dole
Nina
Admin
Nina


Broj poruka : 95
Godina : 31
Location : Beograd
Datum upisa : 21.10.2007

Za pocetnike!!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Za pocetnike!!!   Za pocetnike!!! Icon_minitimeSub Apr 19 2008, 23:27

doggy lover ::
Znam ali mnogo sporije ide preko cevi!!! Znam ja sta pricam sale ne brini peglanje

Tako je lakse, tako i ja radim, ali je sa crevom mnogo bolje, tj. korisnije.
Nazad na vrh Ići dole
https://kucniljubimci.forumsr.net
n.ekv




Broj poruka : 4
Datum upisa : 18.04.2008

Za pocetnike!!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Za pocetnike!!!   Za pocetnike!!! Icon_minitimeUto Apr 29 2008, 02:17

"preko prece naokolo blize"
Svakako se vise isplati koristiti crevo, jer je prakticnije. Ja samo malo usisam dno, a onda nakacim motornu pumpu i crevo na nju, pa drugi kraj stavim u sudoperu, zapalim cigaretu i cekam...
Nazad na vrh Ići dole
doggy lover
Admin
doggy lover


Broj poruka : 61
Godina : 30
Location : Beograd, Rakovica
Datum upisa : 09.01.2008

Za pocetnike!!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Za pocetnike!!!   Za pocetnike!!! Icon_minitimeUto Jul 29 2008, 16:38

Da, ali kada usisavam dno uvek mi udje neka alga ili kamencic i zapusi crevo! Zato mi je ovako lakse ali istina je da je za same ribice mnogo manje stresno da crevo polako sipa i isipa vodu nego da se vadi posudom i da se sipa iz flase!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Za pocetnike!!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Za pocetnike!!!   Za pocetnike!!! Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Za pocetnike!!!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Nina :: Ribice :: O ribicama-
Skoči na: