Nina
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Nina

Forum o kucnim ljubimcima
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Uopsteno o cincilama 2.deo(skupljeno sa sajtova-pouzdano)

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
GottiBg




Broj poruka : 7
Datum upisa : 16.02.2008

Uopsteno o cincilama 2.deo(skupljeno sa sajtova-pouzdano) Empty
PočaljiNaslov: Uopsteno o cincilama 2.deo(skupljeno sa sajtova-pouzdano)   Uopsteno o cincilama 2.deo(skupljeno sa sajtova-pouzdano) Icon_minitimeSub Feb 16 2008, 03:08


Ishrana


Granule za chinchilleIshrana chinchille je veoma jednostavna. Za ishranu postoje specijalne granule za chinchille. U svetu postoji dosta raznih prizvodjaca ovih granula. Iako kod nas ove granule mozda necete videti u prodaji po radnjama, mozete ih nabaviti kod odgajivaca. Veoma je vazno da se u ishrani chinchilla ne koriste granule namenjene za ishranu zeceva! Granule za zeceve sadrze razlicite dodatke, koji iako odgovaraju zecevima, nikako nisu dobri za chinchille. Dogotrajna ishrana zecijim granulama moze cak da dovede i do ostecenja jetre.

Dnevno se daje jedna supena kasika granula po chinchilli i granule treba da predstavljaju 2/3 ukupne hrane koju dajete.

Seno - svakog dana po 1 saka. Za seno se koristi prvi godisnji odkos. Ovogodisnje seno se ne sme upotrebljavati pre novembra. Takodje ne treba koristiti seno koseno pored auto puteva jer sadrzi olovo. Seno treba de je toliko suvo da pri saviljanju puca. Tokom vlaznog vremena treba ga ponovo presusiti.

Vitamini - tecni rastvor AD3E+C kapi, sipati svakih mesec dana po tri dana u vodu. Pripremiti svezi rastvor svaki dan u razmeri 5 ml (jedna kafena kasika) na 2 litra vode.

Voda - Voda treba da bude odstajala, ne direktno sa cesme. Menjati im vodu svaki drugi dan. Obratite paznju da pojilica (ili cinijica za vodu) uvek bude cista. Povremeno je, radi dezinfekcije, operite deterdzentom za sudove i dobro isperite.

Kao dodatak granulama moze se davati:

suvo grozdje po 1-2 zrna dnevno (chinchille mnogo vole suvo grozdje!)
koprive dobro osusene u hladu (po jedan struk)
list maslacka (da ne bude uvelo - dehidrirano)
kriska jabuke
sipak (svez ili suv po 1 kom)
sirovi kikiriki (1-2 kom povremeno jer goji)
sirovi suncokret - nesoljen i cist (vrlo malo)
sargarepa (dobro oprana ili oljustena - mali komadic povremeno)
banana ili kivi (mali komadic povremeno)
orasi, lesnici...bademi (po 1 kom povremeno jer goje)

Pazite da ne preterate sa poslasticama (suvo grozdje, kikiriki...itd) jer to moze da dovede do problema sa gojaznoscu. Takodje ako budu dobijale previse razno-raznih poslastica, jesce manju kolicinu granula koje su zdravije za njih.

Hrana koju nikako ne treba davati:

kupus
kukuruz
razno-razni zelenis (chinchille u prirodi jedu uglavnom samo suvu hranu)

Bolesti

Chinchille su inace veoma otporne ali se ipak ponekad moze desiti da se razbole. Odrzavanje higijene je jedan od glavnih preduslova za zdravlje. U slucajevima kada je problem nastao usled neodgovarajuce ishrane (naprimer proliv ili zatvor) mozete im i sami pomoci ali u svim drugim slucajevima savetujemo da potrazite savet veterinara.

Slike A i B su izgled normalne stolice kod chinchilla. Slika A je neznatno tvrdja stolica dok slika B predstavlja izgled normalne stolice. Stolica na slici je u realnoj razmeri sa stvarnom velicinom stolice.

Kod proliva stolica ima veci volumen nego na slici B ali jos uvek moze imati formu. Blazi proliv cete prepoznati po tome sto se stolica lepi za drvene ili limene delove po kavezu i razmazuje se.

Kod zatvora stolica je jos sitnija nego na slici A, a moze da lici i na sitne crne mrvice. Takodje cete videti zivotinju kako se ponekad grci u polozaju za nuzdu. I zatvor i proliv su alarmantni znaci da nesto sa zivotinjom nije u redu i treba joj odmah pruziti pomoc.

Pomoc kod proliva:

*

dati joj preprzen hleb, bez plesni velicine kocke secera
*

ne davati granule vec umesto njih ovsene pahuljice, ovas i seno

Pomoc kod zatvora:

* dati joj list maslacka
* komad jabuke (velicine kocke secera)
* u tezim slucajevima davati vocni jogurt uz pomoc sprica u usta sa strane svaka 3 sata





Enteritis (upala sluznice creva) (gore)

Jedna od najcescih bolesti koja se javlja kod chinchilla je enteritis - infekcija digestivnog trakta. U velikom broju slucajeva tacan uzrok bolesti ne moze biti utvrdjen. Upalu mogu izazvati nehigijenski smestaj, otrovne biljke ili pokvarena hrana (plesniva, trula, kisela, ona kojoj je istekao rok...). Upalu mogu prouzrokovati i crevni paraziti, narocito protozoe (pseudomonas aeruginosa, salmonella typhimurium, e. coli i giardia).

Simptomi: Klinicki simptomi su veoma razliciti i variraju od snuzdenosti i potistenosti do smrti. Drugi znaci ukljucuju gubitak apetita, delimicnu paralizu, naizmenican proliv i nadimanje creva. Izmet je kasast, neugodnog mirisa, ponekad moze da sadrzi oljustenu sluznicu creva i krv pa moze podsecati na cokoladu. Kako proliv traje zivotinja sve vise slabi, postaje osetljiva na pipanje stomaka, moze imati povisenu temperaturu, ubrzani rad srca i povecanu zedj. Tok bolesti moze biti blag i obolela zivotinja, uz lecenje, ozdravi za nedelju dana, a u tezim slucajevima bolesti dolazi do iscrpljenosti i brzog uginuca ili pak bolest predje u hronicni oblik i zivotinja ugine za nekoliko dana. Dijagnoza bolesti se postavlja bakterioloskom analizom sadrzaja creva. Po uocavanju prvih simptoma bolesti zatrazite pomoc veterinara.



Pneumonija (upala disajnih puteva) (gore)

Pneumonija je jos jedna bolest koja se cesto javlja kod chinchilla a mogu je prouzrokovati razni faktori. Uzrocnici upale su uglavnom mikroorganizmi (Bordetella, Pasteurella, Pseudomonas and E. coli) koji u normalnim prilikama ne bi prouzrokovali bolest, ali pod uticajem razlicitih stetnih faktora poput promaje, prehlade, nagle promene vremenskih prilika, smestaj u vlaznim prostorijama punim prasine, umanji se otpornost disajnih puteva prema stetnom delovanju klica, tj. ti mikroorganizmi postaju patogeni.

Simptomi: Zivotinja sedi zgrbljena, dise otezano i ubrzano, iz nosa i ociju se cedi prozirni iscedak, telesna temperatura je povisena. Dolazi takodje i do gubitka apetita a krzno je nakostreseno i neuredno. Trajanjem bolesti stanje se pogorsava a chinchilla ugine za 3-4 dana. Bolest mora leciti veterinar davanjem antibiotika (penicilina, streptomicina).



Gljivicne bolesti koze - Dermatomikoze (gore)

Gljivicne bolesti imaju veoma bitno mesto u patologiji krznasa. Krzna, zahvacena gljivicama, losa su i neupotrebljiva, pa tako glavni cilj uzgoja krznasica potpuno gubi smisao i ako su kozne infekcije veceg opsega, proizvodnja postaje nerentabilna. Dermatomikoze moze uzrokovati niz gljivica, a pre svega Trichophyton mentagrophytes, zatim Microsporum caninum. Nastanku koznih bolesti mogu pogodovati faktori kao sto su losa ishrana - nedostatak vitamina, minerala, masti i belancevina (aminokiselina), los smestaj i neodgovarajuca mikroklima (visoka tempratura i vlaznost vazduha), poremecaji u radu zlezda s unutrasnjim izlucivanjem, invazije zeludacno-crevnih parazita i poremecaj u radu probavnih organa. Gljivice se naseljavaju u koren dlake (folikule), ali mogu uci i u dlaku na mestu loma. Gljivicne bolesti koze narocito se brzo sire u toplom i vlaznom okruzenju, u periodu parenja odnosno uskog telesnog dodira krznasa. Bolest se siri pomocu zajednickog pribora za ciscenje, a u sirenju infekcije mogu posredovati kavez i druga oprema. Spore gljivica su veoma otporne i na dlaci i kozi se zadrzavaju veoma dugo, ponekad i bez znakova bolesti odnosno bez promena na kozi i dlaci.

Simptomi: Opste stanje chinchille nije promenjeno, patoloske promene nalazimo samo na kozi i dlaci u obliku poremecenog oroznavanja povrsinskog sloja koze, lokalnog crvenila, krastavih naslaga zuckaste boje i opadanja dlake. Inkubacija iznosi 8-30 dana. Prve promene uocavamo na kozi oko ociju, nosa i usiju, a zatim oko cmara i stidnice. Promene na kozi imaju spoljasnji oblik kruga, na spomenutim mestima nedostaje dlaka, koza je crvena, perutanje pojacano i dobro izrazeno. Zbog svraba zivotinje ucestalo cesu promenjena mesta na kozi. Duzim trajanjem bolesti gljivice se mogu prosiriti po celom telu zahvatjuci prvenstveno grudi, stomak i noge. Dijagnoza bolesti lako se utvrdjuje na osnovu opisanih klinickih znakova na kozi, a potvrdjuje izolacijom i prepoznavanjem gljivica upotrebom Woodovih lampi.

Cim se pojave gljivicne bolesti, kaveze i drugi pribor treba svakodnevno dezinfikovati, a bolesne krznasice iskljuciti iz uzgoja. Zdrave krznase treba posluzivati posebnim cistim priborom koji ne dolazi u dodir s bolesnim zivotinjama. Lecenje se vrsi razlicitim mikostaticima uz konsultaciju sa veterinarom.



Slinavost - Baljenje (prerasli zubi) (gore)

Bolest se sastoji od preteranog izlucivanja sline, zbog cega je krzno chinchille, na bradi i unutrasnjoj strani sapa, mokro. Uzrok pojacanom slinjenju moze biti povrede sluznice usta od grube hrane, stranih predmeta ili prerasli zubi. Pri laksim upalama sluznice zivotinja samo otezano jede i pojacano pije vodu, dok u tezim slucajevima ne jede, sedi zgureno u kavezu, pomice donjom vilicom, oci su joj mutne, krzno neuredno, dlaka na prednjim nogama slepljena. Do deformacija zubala moze da dovede nedostatak minerala, nepravilno trosenje zuba a moze biti i nasledno. Da bi chinchilla mogla normalno da jede potrebno joj je skratiti sekutice ostrim kljestima ili turpijom (konsultujte veterinara). Ovo je ipak samo privremeno resenje jer, ako chinchilla ne pocne ponovo normalno da jede (i da glodje kamen za zube - vidi na stranici smestaj) zubi ce joj ponovo prerasti. Kao preventiva da do ovoga ne bi doslo, chinchilla uvek treba da ima u kavezu kamen za trosenje zuba ili neki cvrsti komad drveta. Ako se ovo pojavi kod vise jedinki u leglu, onda je vervatno nasledno pa treba muzjaka i zenku koji su odgovorni za ovu degeneraciju, iskljuciti iz daljeg uzgoja.



Ostecenja krzna (gore)

Chinchillama cesto otpadaju delovi krzna ako ih grubo hvatamo rukama. Jos jedan cest uzrok ostecenja na krznu su svadje i medjusobno grizenje dveju chinchilla.

Grizenje krzna - ovo je pojava kod koje chinchilla grize svoje, ili krzno druge chinchille prouzrokujuci ostecena mesta na krznu koja izgledaju kao da su je pojeli moljci. Neke od uzroka ove pojave mogu biti dosada, prljavo krzno, neadekvatna ishrana i nasledni faktori.

Ostecenja usled nedostatka vitamina - Poremecaj moze da se desi kod svih kategorija chinchilla u toku cele godine, nesto cesce kod skotnih zenki nego kod muzjaka. Nestasica vitamina B-kompleksa ima odlucujuce znacenje u nastanku poremecaja. Vitamini B-kompleksa srazmerno su dobro zastupljeni u hrani chinchilla, pojedinji od njih se stvaraju u crevima, pa ipak moze doci do njihovog nedostatka u organizmu. Problemi u snabdevanju tela nastaju kad se vitamin B-kompleksa ne moze sintetizovati u crevima ili resorbovati (upiti u krv) ili kad se njihovo dejstvo ponistava pod uticajem razlicitih tvari. tzv. antivitamina. Umanjeno delovanje vitamina B-kompleksa pojavljuje se pri deficitarnoj ishrani nekom od aminokiselina ili zbog prevelikih kolicina odredjenih esencijalnih aminokiselina u telu. Upotreba sulfonamida i antibiotika u lecenju bolesti prouzrokuje poremecaje u snabdevanju organizma vitaminima B-kompleksa, zatim katari creva i invidiranost crevnim parazitima, imaju takodje kao posledicu poremecaje u resorpciji vitamina B-kompleksa, sto ce se odraziti i na formiranje i kvalitet krzna. Osim poremecaja vitamina B-kompleksa na formiranje krzna jos nepovoljno uticu i visoka temperatura u prostoriji za uzgoj, slaba osvetljenost, vlaznost i uopste nepovoljan ambijent i losa ishrana.

Simptomi: Poremecaj se lako uocava - na kozi se smenjuju podrucja bez dlake i moze se uociti perutanje. Izmet chinchille sadrzi vece kolicine dlake, sape su otekle, dlaka se lomi, narocito na ledjima i nogama. Zivotinje mrsave, postaju nervozne i nemirne, skacu, ucestalo se lizu ili dopustaju da ih druge lizu. Dijagnoza bolesti se postavlja na osnovu spomenutih znakova. Pri tom treba iskljuciti otpadanje dlake pod uticajem gljivicnih bolesti koze.

Lecenje: Lecenje se sastoji od davanja vitaminskih preparata B-kompleksa, narocito B6, biotina (H-vitamina) i pantotenske kiseline tokom duzeg vremenskog perioda. Poremecaj se sprecava uravnotezenom ishranom bogatom vitaminima B-kompleksa i odrzavanjem higijene u ambijentu gde se chinchilla drzi. Zivotinje sa vidljivim znakovima ostecenja krzna nije preporucljivo ostavljati za priplod.





Toplotni udar (gore)

Chinchille ne podnose dobro visoke temperature i veliku vlaznost vazduha. Uglavnom se problem desava kada se kavez nalazi na direktnom suncu, u prostoriji sa slabom ventilacijom i visokom temperaturom (preko 24 C). Kod toplotnog udara chinchilla lezi na strani i dahce. Kada je pipnete primeticete da je veoma vruca zbog povisene telesne temperature. Zivotinje koje se drze u prostoriji sa velikom vlaznoscu vazduha, takodje ce imati i neuredno, slepljeno krzno. Tretman ukljucuje prskanje ili kvasenje sa hladnom vodom ili nanosenje alkohola na sape. Ovo je veoma ozbiljno stanje jer moze doci i do uginuca zivotinje ako se ne reaguje na vreme.





Otecen penis (hair-ring) (gore)

Uzrok je dlaka, koja se omota oko penisa nakon parenja sa zenkom, i onemogucava normalnu cirkulaciju krvi sto dovodi do oticanja i crvenila. Nekada je muzjak u stanju da se sam ocisti od dlaka ali nekada se dlake toliko umrse da mu morate vi pomoci. Neki vlasnici preporucuju da bar jednom mescno uzmete vaseg muzjaka chinchille u ruke i proverite da mu se slucajno ovo nije desilo. Ovo nije problem koji bi trebalo olako shvatiti. Muzjak koji ima ovakvih problema nece dalje pariti zenke dok se problem ne otkloni. Ostali simptomi koji mogu da vam ukazu na ovaj problem: muzjak je neveseo, slabije jede i s vremena na vreme u sedecem stavu lize svoj penis. Da bi ste mu pomogli povucite spoljnju kozicu unazad, izvucite mu penis i ocistite svu dlaku koja se nakupila okolo (voda moze da pomogne pri ciscenju). Ako nema infekcije, nakon ciscenja mu vratite kozicu preko i pustite ga nazad u kavez. U slucaju crvenila, diskutabilno je da li da koristite antibiotske masti jer bi kasnije lizanjem muzjak mogao da proguta antibiotsku mast koja je naprimer namenjena samo za spoljnu upotrebu. Time moze da iritira zeludac i napravi novi problem. Neki odgajivaci preporucuju upotrebu jestivog ulja koje nikako ne moze da mu steti.

Sve ovo mozete videti i na sajtu http://www.geocities.com/yugochins/index.ht
Nazad na vrh Ići dole
doggy lover
Admin
doggy lover


Broj poruka : 61
Godina : 30
Location : Beograd, Rakovica
Datum upisa : 09.01.2008

Uopsteno o cincilama 2.deo(skupljeno sa sajtova-pouzdano) Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopsteno o cincilama 2.deo(skupljeno sa sajtova-pouzdano)   Uopsteno o cincilama 2.deo(skupljeno sa sajtova-pouzdano) Icon_minitimeNed Feb 17 2008, 00:32

AU REFERAT SVAKA VAM CAST affraid
Nazad na vrh Ići dole
 
Uopsteno o cincilama 2.deo(skupljeno sa sajtova-pouzdano)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Uopsteno o cincilama 1.deo(skupljeno sa sajtova-pouzdano)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Nina :: Činčile :: O činčilama-
Skoči na: